דורבן בעקב

דורבן בעקב או בשמו המקצועי דלקת כרונית של רצועה גידית המכונה החיתולית הכפית (plantar fascia, insertional plantar fasciitis) בסמוך לתחל שלה לעצם הקלקנאוס ( עצם העקב = calcaneus bone) עשויה להופיע אצל  10% מהאוכלוסייה הבוגרת .

דורבן בעקב מופיע לרוב מסיבה לא ידועה באופן ספונטני, גורמים תורמים להופעת דורבן הם עליה במשקל, הגבלה בטווח הקרסול או עבודה בעמידה ממושכת.

הופעת דורבן מתאפיינת בכאבים בקדמת העקב המופיעים בהתחלה בשעות הבוקר, בצעדים הראשונים לאחר הירידה מהמיטה, כאבים אלו הולכים ונמוגים תוך כדי המשך צעידה על הרגל.

בדרך כלל דורבן חולף בפרק זמן של חודשים ועד שנה, קיימת הסכמה בקרב העוסקים בתחום כי טיפול בשלב מוקדם של הופעת הדורבן עשוי להיות יעיל ולקצר את משך ההחלמה.

מה היא הבדיקה לזיהוי דורבן ?

אבחון של דורבן נעשה בדרך כלל על ידי בדיקות קליניות אורתופדית, שמסתמכת על שאלון, מישוש והסתכלות המאפשרים לנו לזהות את המקור המדויק של הכאבים, מתיחה של חותלת השעל (plantar fascia)  לעתים תגרור לכאבים.

בדיקות הדמיה יעילות לדורבן בקרסול הם: us או בדיקת mri נזהה כי חותלת השעל מעובה (מעבר ל4 מ"מ עובי).

גורמי סיכון להתפתחות דורבן

מקצועות הכוללים עמידה ממושכת על הרגלים, בעיקר עם נעשית ללא הנעלה מתאימה ועל משטחים קשיחים עשויה לגרום לדורבן בעיקר אם התנאים הללו הם חדשים עבור העובד ( שינוי מקום עבודה, שינוי מקצוע וכדומה).

משקל ייתר או עליה במשקל, מחקרים מראים כי משקל ייתר מגביר את הסיכון לדורבן בעיקר בקרב המין הנשי.

קיצור של שרירי הסובך נמצא גם כן כגורם משמעותי להופעת דורבן בעקב.


מה הוא הטיפול בדורבן ?

דורבן בעקב הנה בעיה המשתנה באופיה או בחומרתה . לעתים דורבן עשוי להיות קל ולחלוף ללא טיפול לאחר שבועות ספורים, אצל מרבית האנשים הדורבן יחלוף תוך פחות משנה מרגע הופעתו, אך עתים דורבן הוא בעיה עקשנית העשויה להמשך שנים. 

הטיפול בדורבן חייב לכלול תרגילי מתיחה לפסיה הפלנטרית ולשרירי הסובך, רצוי לבצע גם תרגילי מתיחה לכל הרכבת האחורית ( תרגילי מתיחה לדורבן נמצאים בקישור)

כמו כן הטיפול בדורבן יכלול תרגילי חיזוק לשרירי הסובך וכף הרגל אך ניתן לשלב גם תרגילים לחיזוק שרירי השוקה והירך ( תרגילי חיזוק ניתן למצא בקישור). 

מדרסים לדורבן

מדרסים לדורבן הם כלי טיפולי העשוי לשנות את מהלך המחלה מקצה לקצה, לצערי הרב מרבית המדרסים שאני רואה לדורבן בנויים ברמה בינונית מאוד ולכן יעזרו למקרים של דורבן קל, מאידך מדרסים לדורבן טובים כמעט ולא רואים.

המדרסים לדורבן צריכים להצטיין במתן רכות תחת האזורים הכאובים ומאידך מתן תמיכות מאוד מדויקות בכדי להוריד את העומס מחותלת השעל, פוטנציאל ההחלמה תוך שימוש במדרסים שנעשו באופן מדויק ואיכותי גבוה לאין ארוך ממדרסים שבוצעו באופן פחות מדויק, גם במידה ועשיתם מדרסים במחירים שערורייתיים ואתם עדין סובלים מכאבי הדורבן חיזרו לחנות המדרסים ובקשו כי ישפרו את המדרסים עד שבעל החנות יאמר לכם שמבחינתו המדרסים מצאו את הפוטנציאל שלהם.

במידה ואתם עדיין סובלים מכאבים אתם מוזמנים להגיע אלינו ל שפא אורתופדיה להזמנת מדרסים חדשים.

מידע נוסף בנושא מדרסים לדורבן באתר footlab בקישור!

עוד בנושא

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035169361