השיטות ללקיחת מידה למדרסים בהתאמה אישית

ענף המדרסים הוא ענף פרוץ ומגוון

בפרק זה נשקף את מספר השיטות הנהוגות ביותר והנפוצות בקרב חנויות ומכוני האורתופדיה והמדרסים ללקיחת מידה למדרסים השונים, כמו כן נפרט את יתרונות וחסרונות כל שיטה.

למידע נוסף בנושא ענף המדרסים ניתן למצוא בקישור

נתחיל בשיטה העתיקה ביותר והנחשבת למומלצת ולמדויקת ביותר.

חבישת כף הרגל בגבס 

יתרונות

• ניתן לעצב את מנח כף הרגל בזמן ייבוש הגבס על מנת לטפל בבעיה ממנה סובל המטופל ובכך נעניק למדרס יתרונות ביומכניים מיוחדים לבעיה 
• רמת דיוק מעולה להתאמה לכף הרגל  

חסרונות

• זמן עבודה ארוך לעומת שיטות אחרות יותר אך מדויקת פחות בעל המקצוע נדרש להיות מיומן ברמה גבוהה עם הבנה של המכאניקה

• שיטה יקרה יותר

סורק אלקטרוני

בשוק האורתופדי קיימים מספר סורקים ללקיחת מידה להתאמת מדרסים, מידת הדיוק של הסורק חשבת טובה, קיים קושי להגיע למדידה טובה בכלל קושי בהצבת ברגל במנח הנכון במהלך הסריקה.

יתרונות

• באמצעות הסריקה נתוני כף הרגל נשמרים יחד עם נתוני המדרסים הדרושים במחשב

• בייצור של כמות – הוזלת עלויות ייצור.

חסרונות

• מחיר סורק גבוה ויקר

• בעל המקצוע חייב להיות בעל מיומנות בהצבת כף הרגל בזמן הסריקה

פלטת מדידת לחץ כמכשיר ללקיחת מידה

לפני למעל מעשור נכנסה לתודעה באמצעות פרסום מאסיבי בעולם האורתופדיה, כונתה אז ה"טכנולוגיה האחרונה !!", מחקרים רבים ומספר שנים של נסיון הוכח ששיטה זו אינה יעילה לנטילת מידות עבור זוג מדרסים, ושיטה זו נכחדה מהעולם

קופסת קצף (פולוריטן)

כיום זוהי השיטה הנפוצה והרווחת בעולם המדרסים ברחבי, שיטה זו נחשבת בעלת דיוק בינוני עד טוב ובתנאי שלקיחת המידה נלקחת בצורתה הנכונה שיטה זו וזה אומר ללא נשיאת משקל והקפדה על הצבת כף הרגל המנח ניטראלי

יתרונות

• מחיר זול בעבור דיוק סביר

• ללא צורך במקצועיות ותרגול רב ניתן ליטול מידות למדרסים

חסרונות - חסרונותיה טמונים ביתרונותיה,

• דיוק בינוני

• חוסר מקצועיות , רבים הלוקחים מידה בשיטה זו מנסים להציב את הרגל במנח ניטראלי, ורבים מהם לוקחים מידה בעמידה ותוך כדי נשיאת משקל ואז המידה אינה מדויקת כלל

מידע נוסף בנושא לקיחת מידה ניתן למצוא בקישור

מה היא מטרת המדרסים

חשוב לפתוח ולהדגיש מדרסים אינם פותרים בעיות, מטרתם של מדרסים הוא לפזר עומסים ( לא להוריד עומסים) על כף הרגל והשלד כולו. כאשר נוצרת בעיה כמו דורבן או מטטרסלגיה בכף הרגל או כאבים בברך ( בעיקר הברך הפנימית) או אפילו כאבי גב תחתון לעתים לכף הרגל יש השפעה או חלק באשמה בהופעתם.

דורבן בעקב: חלוקת עומסים לקויה עשויה לגרור לעומס ייתר על העקב או על רצועה המכונה חותלת השעל, עומס ייתר זה יביא  לפציעה של הרקמה באזור לאורך תקופות ארוכות דבר שיביא להתפתחות דלקת כרונית אותה אנו מכנים דורבן, מדרסים לדורבן אינם יודעים לטפל בדלקת כרונית את זה הגוף יודע לעשות על ידי שליחת חומרי הריסה של הרקמה החולה וחומרי בניה וחידוש של רקמה חדשה, מטרת המדרסים לדורבן היא הורדת עומסים אלו ומתן אפשרות לגוף לשקם את עצמו, ההבדל בין מדרסים טובים לכאלו פחות איכותיים הוא עד כמה חלוקת העומסים החדשה מאפשרת לגוף מנוחה ובניה מחדש של הרקמה, מדרסים לדורבן שלנו בשפא אורתופדיה הם מהמדרסים הטובים והמעולים בשוק בנושא, הידע שלנו מאפשר למצת את הפוטנציאל של המדרסים ולהביא לסיכויי ההחלמה הגבוהים ביותר בשוק.

מטטרסלגיה : מדרסים למטטרסלגיה \ כאבים בכפות הקדמיות של כף הרגל אינם מטפלים ישירות בכריות השומן הפגועות או בדלקת הכרונית המתפתחת תחת ראשי עצמות המסרק, מטרת המדרסים במצב של מטטרסלגיה הוא הורדת העומס מהכריות הקדמיות של כף הרגל, כך שהמשך פגיעה בהן יפסק ולגוף תהיה הזדמנות אמתית לרפא את הבעיה המקומית ולהוריד את הרגישות תחת הכריות.

כאבי ברכיים: לא כל כאבי ברכיים עשויים להסתייע במדרסים, כאבי ברכיים הם קבוצה לא הומוגנית של בעיות העשויות להיווצר במגוון רקמות שונות סביב הברך, כל אחת מהבעיות השונות נוצרת לרוב מרחב רב של סיבות וגורמים בהם חוסר איזון שרירים, טכניקה לקויה, בעיה מבנית... בין הסיבות השונות קיים גם מבנה כף הרגל לו תפקיד משתנה בין בעיה לבעיה, הפתרון לכאבי ברכיים אינו רק מדרסים אלה דורש טיפול במרחב של בעיות, ולעתים המדרסים עשויים להוות כלי משמעותי בריפוי הבעיות.

כאבי גב תחתון: כ80 אחוז מהאוכלוסייה סובלת מכאבי גב תחתון, לא לכולם מדרסים מהווים פתרון אך במקרים מסוימים כאשר כאבי גב התחתון  מתעוררים בעיקר בהליכה או עמידה, כאשר מבנה כף הרגל לקוי או כאשר יש הבדל משמעותי באורך הרגליים או במבנה כפות הרגליים כדאי מאוד לשקול לנסות לשלב מדרסים כחלק מהפתרון לכאבי הגב התחתון.

כאבים תחת הקשת : כאבים תחת הקשת אופייניים לקשתות גבוהות כמו גם למקרים של קשת נמוכה או פלטפוס, גם בכאבים שמקורם בקשת גבוה וגם בכאבים שמקורם בפלטפוס כאשר מדובר בכאבים תחת הקשת מדרסים בהחלט מהווים את הכלי ואת הפתרון האיכותי ביותר לבעיה.

פלטפוס: קשת שטוחה או פלטפוס מהווה להמון כאבי שלד שריר בכף הרגל או לאורך כל השלד, בכף הרגל כאבים של פלטפוס אופייניים לתחתית הקשת, לאורך השורה הראשונה או כאשר בדרך כלל מתלווה לפלטפוס פרונציה מוגברת עשויים להופיע כאבים בצידי הקרסול, בצד הפנימי של הקרסול בשל מתיחת רקמות, או בצד החיצוני של מפרק הקרסול כאבים שמקורם בדחיסה של רקמות.

קשת גבוה: או רגל חלולה מתאפיינת בכאבים בעיקר בעקב או תחת הכריות הקדמיות של כף הרגל אך עשויה להתאפיין גם בכאבים תחת הקשת או כאבים בגב כף הרגל, מדרסים והנעלה נכונה מהווים את כלי הטיפול העיקרי והאפקטיבי ביותר לפתרון כאבים המאפיינים רגל חלולה.

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035169361