מדרסים לריצה

מדרסים, אלו הן רפידות הנעשות בהתאמה אישית ממספר שכבות ואלמנטים שונים בהתאם לבעיה, אותן מכניסים לנעל במקום הרפידה המקורית של הנעל (מתאים לנעלים עם רפידות נשלפות) , מטרתם היא לעזור ולתקן בעיות ביו מכאניות שונות בכף הרגל ולעזור לתקן את מנח כף הרגל כאשר מבנה כף הרגל אינו תקין, כמו כן לסייע בשיפור היציבה למנוע כאבים באזורים שונים ולהקל על ההליכה והעמידה הממושכת במהלך היום או בזמן ריצה

מדרסים לריצה הנם אותן רפידות המוכנסות לנעלי הריצה במקום הרפידה הקיימת, הבנויות ממספר שכבות ובעלות בולמי זעזועים שכל מטרתם היא לפזר את עומסי משקל הגוף על כפות הרגליים בעת הריצה למנוע נזקים שחיקתיים, לייצב ולהקנות ביו מכניקה נכונה ויעילה לכף הרגל בעת הריצה, במחקרים הוכח כי שימוש במדרסי ריצה שנעשו במחשבה תחילה ולמי שזקוק להם הסבירות לפציעות הופחתה.

אצנים רבים ובעיקר אצנים מתחילים סובלים מכאבים שונים בעקבות עומס ייתר, עומס ייתר שכזה עלול להתרחש בעקבות סולם מאמצים מהיר,עליה בקצבי ריצה, שימוש בציוד לקוי, אי ביצוע תרגילי חיזוק לשרירי הרגליים או שרירי הליבה, ובין היתר בעיות במבנה כף הרגל כמו פלטפוס המלווה בפרונציה מוגברת, קשת חלולה ( קשת גבוה ) שלעתים מלווה בסופינציה , הללו גורמים במקרים רבים לכאבים שונים בכף הרגל על הכאבים השכיחים ניתן למנות:

 מטטרסלגיה המופיע ככאב בקדמת הקשת תחת הכריות הקדמיות ( מטטרסלגיה היא כאב מתחת לראש עצמות המסרק, מטטרסלגיה מופיע במקרים רבים אצל אנשים שרצים ריצת כפות, מטטרסלגיה גם עשויה להופיע אצל אצנים שרצים עם נעליים בלויות)

 דורבן בכף הרגל המתבטא בכאבי עקב, דורבן לרוב יגרור כאבי עקב בתחילת הריצה אך במהלך הריצה כאבי הדורבן ילכו וירדו אך התשלום לרוב יגיע לאחר הריצה בדמות כאבי דורבן מוגברים הנמשכים 24 שעות ולעתים אף יותר לאחר הריצה.

כאבים תחת הקשת או כאבים בגב כף הרגל יופיעו לרוב תחת מרכז הקשת בעיקר אצל אצנים הסובלים מפלטפוס, הכאב מתחת לקשת או בגב כף הרגל יופיע בעקבות מתיחת רקמות רכות הנמצאות בתחתית הקשת ודחיסה של המפרקים בגב כף הרגל, הכאבים תחת הקשת יופיעו ויתגברו לאחר הריצה, לאחר הריצה כאבים תחת הקשת לרוב יציקו ואף יתגברו בבוקר למחרת הריצה אך במרבית המקרים הכאבים תחת לקשת ילכו וייעלמו כיום לאחר הריצה.

אך אצנים גם סובלים במקרים רבים מכאבים בברכיים, כאבי ברכיים בצד הפנימי של כף הרגל ילוו במקרים רבים אצנים שכף הרגל שלהם נוטה לקריסה לפרונציה, כאבים בברכיים פנימיים במקרים רבים ירדו ואף ייעלמו בעזרת מדרסים נכונים.

כאבי גב תחתון בעקבות ריצה גם כן עשויים להשתפר בעקבות שימוש במדרסים לריצה, כאשר הכאבים הם חד צדדים קרי כאבים בגב תחתון משמאל או כאבים בגב תחתון מימין יש לבדוק האם קיימת אי סימטריה בין הרגליים, במידה ומבנה כפות הרגליים שונה האחת מהשנייה, לדוגמה רגל אחת קורסת לפרונציה ורגל שנייה ניטראלית או הבדל גובה רגליים קיים סיכוי טוב כי מדרסים נכונים יקלו על הבעיות בגב התחתון.

מידע נוסף לגבי מדרסים לריצה ניתן לקרוא בקישור

מה הם הפרמטרים אותם יש לקחת בחשבון להצלחת הכנת מדרסים לריצה ?

ראשית חשוב לי לציין שלא כל אצן זקוק למדרסים, שכן שימוש במדרסים לא נכונים עלול במקרים מסוימים לגרום לנזק לכף הרגל או לאזורים אחרים בשלד

לא מעט אצנים מגיעים אלי להזמנת מדרסים חדשים לאחר שהשקיעו במדרים לריצה לא מעט כסף וכשהם נשאלים על ידי למה יש להם צורך במדרסים – האם אינם יודעים לענות לי וזאת לאחר שנים של שימוש במדרסים ומבלי לשים לב אם הם מועילים להם או לא .

חשוב להדגיש כי מדרסים לריצה נועדו לשפר את חלוקת העומסים ברגל, לתקן עיוותים ביו מכניים, ולהוריד כאבים שנוצרו בעקבות עומסים גבוהים\לא תקינים. במידה וספורטאי רץ ואינו חש בכאבים \ עומס ייתר על כפות הרגליים או יודע על בעיה מבנית משמעותית בכף הרגל, מדרסים לריצה אינם נחוצים לו.

המלצתי כפיזיותרפיסט בתחום האורתופדיה והספורט - נסו לרוץ ללא מדרסים ה מספר ימים בכדי לבדוק את השפעת המדרסים על גופכם- האם צצים כאבים? האם יש שינויים המשפיעים לרעה? וזאת לפני שאתם נגשים לחדש מדרסים, ניסיון זה עשוי לתת מספר נתונים חשובים עבור יצרן מדרסים המקצועי אליו אתם ניגשים !!

כיום ישנה עליה בשימוש במדרסים בשל התרחבות תרבות הריצה והספורט ולכן חשוב לבדוק האם יש באמת צורך לשימוש במדרסים?

יש לזהות:

את הליקוי שגרם לכאבים בכף הרגל והתאמת פתרונות להורדת עומסים מהרקמות הפגועות

את ליקויי התנועה אצל האצן ומתן פתרונות נכונים לתיקון תנועת כף הרגל

בשל התרחבות תרבות הריצה מרבית חנויות האורתופדיה ימליצו בצורה אוטומטית המלצה שאינה מושכלת שכל אצן חייב לקנות מדרסי ריצה, אני אמליץ כאן שרצוי להיוועץ עם מומחה כף רגל או פיזיותרפיסט העוסק בספורט לגבי הצורך האישי שלך לשימוש במדרסים.

זכרו - מה שנכון לאצן א' אינו מתאים לאצן ב'

מה מייחד את המדרסים לריצה משאר סוגי המדרסים ?

מדרסים לריצה ייעשו עם הרבה שכבות של חומרים בעלי תכונות טובות של בלימת זעזועים בדומה למדרסים רגילים המיועדים לשימוש יומי

הם יהיו בעלי חומרים פולימרים עשירים מסוג eva שזהו חומר שמשתמשים בו בעולם הרפואה בשל תכונת הזיכרון ובלימת הזעזועים הטובה שלו

בנוסף במכונים הנחשבים יוסיפו בולם זעזועים איכותי המיועד תחום האורתוטיקה חומר מסוג puron בעוביים שונים זהו חומר בעל תאים פתוחים שאינו ניתן לעיצוב בחום ואינו עמיד לחיכוך ולכן הוא מיועד להשתבץ בין שכבות הפולימרים השונים השימוש הנפוץ והאידאלי הוא שימוש בעובי של 3 מ"מ אך לרצים למרחקים רבים מומלץ להשתמש ב בולם בעובדי של 4.5- 6 מ"מ.

האם ניתן להשתמש במדרסים לריצה על בסיס יום יומי ?

מדרסים לריצה אלו הם מדרסים עמידים והם יכולים לספק את כל התמיכות הנדרשות לשימוש יום יומי לסובלים מבעיות שונות כגון: פלנטר פצאיטיס/דורבן/ כאבים בכריות כף הרגל, אני אמליץ על הכנת מדרסים לריצה כמדרסים אורתופדיים בשל יעילותם הרבה (גם בגלל בולמי הזעזועים והרכות) לפתרון הבעיה 

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035169361