מבנה כף הרגל \ אנטומיה כף הרגל

כפות הרגליים בנויות לשם הליכה, ריצה, קפיצה,טיפוס ועוד. אז זה לא פלא כי כף הרגל האנושית מורכבת כל כך. תאמינו או לא כף הרגל מכילה 28 עצמות כמעט רבע מהעצמות בכל הגוף כמו כן מכילה 30 מפרקים ויותר ממאה שרירים, מיתרים וגידים. כל המבנים האלה פועלים יחד בתאום מושלם בכדי לבצע שתי פונקציות עיקריות: נשיאת משקל ותנועה. פונקציות אלה דורשות רמה גבוהה של יציבות. כמו כן, כף הרגל צריכה להיות גמישה, כך שהיא תוכל להסתגל למשטחים לא אחידים. זו גם הסיבה מדוע יש כל כך הרבה עצמות ומפרקים בכף הרגל.

מבנה כף הרגל מחולק לשלושה חלקים: מבנה כף הרגל הקדמית, מבנה כף הרגל האחורית, ומבנה כף הרגל הקדמית. עוד מידע על מבנה כף הרגל בקישור.

מבנה כף הרגל הקדמית

מבנה כף הרגל הקדמית: זהו החלק הקדמי ביותר של כף הרגל, כולל את כל הבהונות (אצבעות) המורכבים מעצמות המכונות פלנג. ישנם 14 עצמות פלנג (שני עצמות לבוהן הגדולה ושלוש עצמות לכל אחד מארבעת הבהונות האחרים), כמו כן בכף הרגל הקדמית יש חמישה עצמות מסרק, עצם המסרק הראשונה היא הקצרה והעבה ביותר וממלאת תפקיד חשוב במהלך התנועה. עצמות המטטרסאל השני, השלישי והרביעי הן היציבות ביותר מוגנים היטב ויש להם רק אינסרציות מועטות לגידים, בנוסף כף הרגל הקדמית מכילה שתי עצמות ססמואדיות קטנות, בצורת אליפסה, ממש מתחת לראש עצם המסרק הראשון, על המשטח תחתון של כף הרגל, המוחזקות במקומן על ידי גידים ורצועות. 

מבנה כף הרגל המרכזית

מבנה כף הרגל האמצעי: מורכב מחמש עצמות הנקראות עצמות הטרסאל שמם: עצם הקובואיד, עצם הנביקולר, 3 עצמות קוניפורם יחד הם יוצרים את הקשת של כף הרגל המהווה מפתח לנשיאת משקל ובלימת זעזועים.

מבנה כף הרגל האחורית

מבנה כף הרגל האחורי: בכף הרגל האחורית יש רק שתי עצמות גדולות עצם הקלקנאוס ועצם הטלוס. העצם הגדולה שבהם הקלקנאוס יוצרת את עקב כף הרגל, הטלוס מונחת על גבי הקלקנאוס בין שני הפטישונים ( פטישון טיביאלי ופטישון פיבולרי ) יוצרת את מפרק הקרסול.


השרירים בכף הרגל

Tibialis posterior (תמיכה בקשת)

Tibialis anterior (תומך בקשת ומיישר את הקרסול- דורסי פלקסיה)

peroneal (מונע נקע בקרסול)

• Extensors (מרים את האצבעות לאקסטנציה)

• Flexors (מוריד את האצבעות לפלקסיה)

הגיד הבולט ביותר של הרגל הוא גיד אכילס, אשר מחובר לשריר הסובך (שריר הגסטרוקנמיוס ושריר הסולאוס) ומחובר מהצד השני לעצם העקב הקלקנאוס. גיד אכילס מאפשר לרוץ, לקפוץ ולעמוד על בהונות.

גידים חשובים אחרים בכף הרגל כוללים את הטיביאליס האחורי המחבר את השריר לעצמות בחלק הפנימי של כף הרגל ומסייע בתמיכה בקשת האורכית של כף הרגל, ואת הגידים של הטיביאליס הקדמי המחובר אל עצם המסרק הראשונה ומסייע ביישור דורסלי.

 הרצועות הראשיות של כף הרגל הן: Plantar fascia: הרצועה הארוכה ביותר של כף הרגל, נמתחת לאורך כף הרגל מהעקב ועד הבהונות של כף הרגל כדי לייצב את הקשת האורכית של כף הרגל, לספוג את הכוחות בזמן הבלימה ולשחררם לעזרת שלב התאוצה.


כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58.

 טלפון: 0528306095 \ 035169361